Kuinka usein treeneissä pitää käydä?

Thomas Vikberg näyttää mallia, kuinka rottinki taipuu! Kuvassa kaksi kendokaa tilanteessa, jossa näytetään katate men tekniikkaa. Taustalla kaksi kendokaa seuraa tilannetta. Paikka on Joupin koulun liikuntasali,17.5.2025

Treeneissä esitettiin kysymys, kuinka usein harjoituksissa tulisi käydä. Tähän on yksinkertainen vastaus: niihin, mihin pääsee. Käytännössä on suunniteltu niin, että kerran viikossa käymällä pystyy omaksumaan asioita tarvittavalla tahdilla, että sitten marras-joulukuussa on valmis graduoimaan 6. kyun Kendoliiton graduointiohjeiden mukaan. Toki, kaksi kertaa viikossa pääsee omaksumaan asioita vielä enemmän ja nopeampaan tahtiin. Meidän seurassa on kaudella 2025-2026 oletus, että tiistain ja torstain harjoitusten 1. tunti on suunnattu ohjaukseltaan ensisijaisesti uusille (ja kokeneille!) harrastajille perusteiden harjoittamiseen – jalkatyöhön, subureihin, parityöskentelyn periaatteisiin. Toinen tunti on selkeästi soveltavampaa, joten jahka perusteet kunnossa, ovat harjoittelijat tervetulleita myös toiselle tunnille.

Sunnuntaivuoro on vapaavuoro – jos haluaa täydentää harjoitteluaan, niin on tervetullut osallistumaan sunnuntainakin! Ensimmäinen puoli tuntia harjoitellaan kendo kataa, jälkimmäinen tunti sitten bogun kanssa.

Ensi tiistaina 26.8. seuramme pitää kendo- ja iaidonäytöksen alkaen klo 18.30 – ovet aukeaa tavallisesti klo 18.00, mutta varsinaisia peruskurssin harjoituksia meillä ei tiistaina ole. Tule mukaan tutustumaan japanilaiseen miekkailuun, ota kaverisikin mukaan! Meidän laji sopii monen ikäiselle ja myös monen kuntoiselle – kendokunto kehittyy lähinnä kendossa, ja pistää tasaiselle viivalle monenlaiset ihmiset oli urheilullista taustaa tai ei. Samaten lajissa on kiinnostavaa, että hyvin erikokoiset ja -ikäiset ihmiset voivat harjoitella yhdessä – kuvassa näkyvä shinai eli bambumiekka tasaa nätisti. Lisäksi vaikka meidän seurassa partaiset äijät ovat pikemminkin sääntö kuin poikkeus, niin laji sopii nuorille että vanhoille sukupuolesta riippumatta.

Fediverse -reaktiot

Kommentit

Yksi vastaus artikkeliin “Kuinka usein treeneissä pitää käydä?”

  1. @MarkusKendo kävin kirjoittelemassa taas vaihteeksi, tykkää ja jaa niin kuin wanha cansa sanoo niin saadaan Seinäjoen kendoseura ainaskin Fediversen suurimmaksi seuraksi 😀 nojoo, kaikki muutkin ottaa uusia mukaan nyt syksyllä, eti omasi http://www.kendoliitto.fi #kendo #UusiHarrastus

Scroll Up