Avainsana: treenit

  • Varusteiden hankinta syksy 2026

    Varusteiden hankinta syksy 2026

    Yleistä

    Suomesta löytyy kaksi kendo-kauppaa, joita voi suositella ensisijaisiksi hankintapaikoiksi – E-Bogu Finland ja Meijin. Molemmissa kauppiaalla itsellään on kendoharrastus, joten tavarat on laadukkaita ja käyttöön sopivia. Välillä tulee vastaan muitakin kamppailuvarustekauppoja, jotka välillä tarjoavat vaikka shinaita, mutta kokemus on osoittanut, ettei nämä aina ole ihan sitä mitä pitää. Ulkomaisista verkkokaupoista hyviä kokemuksia on monesta, esim. All Japan Budogu, Tozando, Nine Circles, Eurokendo, Kendo24, KendoStar.

    Shinai – oikea koko

    Ensimmäinen hankittava harrastusväline on shinai. Shinai koot ilmoitetaan shaku- ja sun-mitoilla, (1 shaku =30,3 cm ja 1 sun = 3,03 cm). Kisasäännöissä ilmoitetaan minimipaino ja maksimipituus. Aikuisilla esimerkiksi 39 pituus on maksimi, ja miesten kisoissa shinain tulee painaa vähintään 510 g ilman tsubaa (väistiä). Esim. täällä taulukoitu vaatimukset.

    Minkä kokoinen sitten pitää hankkia? 1.-3. luokkalaiselle suositellaan kokoa 32, 4.-6. luokkalaisille 34. Yläasteella alkaa tulla jo hajontaa, jos pituutta ja voimaa tulee jo aikaisin, voi hankkia jo 37 koon shinain. Seuran whatsapp ryhmässä on linkki kyselyyn, jos haluat osallistua tämän syksyn kimppatilaukseen. Suosittelemme ostamaan jos vain mahdollista oman shinain mahdollisimman pian ja mieluummin kaksi, jotta sitten on varashinai olemassa.

    Kendokaupoissa myydään shinaille myös pussia, mutta tuossa pärjää myös esim. vapakassilla aika nätisti tai muulla yleisellä mailakassilla.

    Muiden varusteiden hankinta

    Hankinta järjestys on seuraava:

    1. Shinai tai kaksi
    2. Hakama ja kendogi
    3. Bokuto ja kodachi
    4. Bogu.

    Käytännössä hakamaa ja kendogia tarvitsee 5. kyun graduun, joten tuo tarkoittaa n. 3-5 kk harjoittelua. Kendo toki on siistiimpää hakama päällä kuin verkkareissa! Bokuto (pitkä puumiekka) ja kodachi (lyhyt) tarvitaan kataharjoitteluun, varsinaisesti kata tarvitsee näyttää vyökokeissa 1. kyulla, eli n. parin vuoden harjoittelun rajapyykissä. Silti, hyödyllistä hankkia jo ajoissa ja kulkee mukana treeneissä, jos tarvis tulee.

    Bogu kannattaa hankkia melko pian sen jälkeen, kun on a) suorittanut peruskurssin eli 2-3 kk harjoittelua takana ja b) on kokeillut seuran lainabogua ja c) on ohjaajan suositus. Bogut ovat selkeästi arvokkain kendovaruste, mutta toisaalta kestää tyypillisesti käytössäkin melko pitkään. Kysy kokeneemmilta vinkkiä!

    Lopuksi

    Tervetuloa treeneihin tänään klo 19 alkaen Joupin koululla. Ensimmäinen tunti kaikille yhteinen – juniorit, uudet, jatkavat jne. Toinen tunti sitten vauhdikkaampaa tekemistä jatkaville.

    Onegaishimasu!

    Fediversumi -reaktiot
  • Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2025!

    Vuosi on taputeltu ja vakiovuorot ohi tältä vuodelta. Joulun aikana kantsii sen verran kendoa muistella, että tekee omatoimiharjoittelua vaikka hiihtoladuilla jos sattuu kelit kohdilleen. Muita kendospesifejä harjoitteita tietty jalkatyö + suburit. Kevätkauden 2025 treenit jatkuu samalla sapluunalla kuin syksyllä, eli tiistaisin 18-20 ja torstaisin 19-21 Joupin koululla, ensimmäinen tunti kohdistettuna peruskurssilaisille ja junioreille, toinen tunti sitten bogullisille. Sunnuntaisin 17:00-18:30, eka puolituntinen kataa. Vuoden vakiovuorot alkaa 7.1., ja jatkuvat toukokuun puoliväliin asti. Pyhäpäivinä ja hiihtolomalla ei ole treenejä, muista poikkeuksista ilmoitellaan seuran whatsapp-ryhmässä.

    Loppiaisen 6.1.25 mennään Kokkolaan! SIellä klo 10 alkaen treenipäivä ja mahdollisuus graduoida 6.-2. kyu. Tähän ilmoittauminen tulee SuomiSporttiin sitten vuoden vaihteen jälkeen. Samoin FKA:n lisenssit ja meidän seuran jäseneksi ilmoittautuminen on mahdollista vasta vuoden vaihteen jälkeen SuomiSportissa. Mutta vuoden 2025 jäsenmaksun voit käydä ostamassa vielä vaikka pukin konttiin – GET!

    Iaidon osalta jumpat jatkuvat samalla sapluunalla kuin syksyllä: keskiviikot klo 18:00-19:30 ja sunnuntaisin 15:30-17:00. Meidän seurassa voi tehdä jompaa kumpaa tai molempia, jos iaido kiinnostaa, niin olethan yhteydessä. Iaidossa ei varsinaista peruskurssia järjestetä, vaan mukaan otetaan ”lennosta”.

    Rauhallista joulua ja sylin täydeltä ipponeita ensi vuoteen!

  • Mitä tarvitaan kendon aloittamiseen?

    Tulee treeneihin!

    No koska ne on? Kendo on tiistaisin ja torstaisin 18:30-20:00, sunnuntaisin 17:00-18:30. Ilmoittaudu treeneihin SuomiSportin kautta, jotta tiedämme varata lainavälineitä. Liikkumiseen sopivat vaatteet tarvitaan, t-paita ja verkkarit esim. ovat hyvä kombo. Kendoa tehdään paljain jaloin, joten et tarvitse sisäpelikenkiä, mutta on fiksua pitää varpaankynnet lyhyinä. Iaidon suhteen kaikki edellä mainittu pätee, mutta harjoituksen keskiviikkoisin 18:30-20:00 ja sunnuntaisin 15:30-17:00!

    Sähköpostiin oli tipahtanut kysymys, että sopiiko juniorit mukaan? Kyllä sopii! Meidän seurassa juniorit, aikuiset ja seniorit harjoittelevat yhdessä. Kendo sopii monille, koska shinai, bambumiekka, tasaa vaikkapa kokoerosta johtuvaa etua. Iaido ei aivan pienimmille sovi, koska vaatii erilaista keskittymistä kuin kendo. Kendossa tehdään kontaktilla kaverin kanssa, iaidoa tehdään ilman kontaktia soolona.

    Tervetuloa kokeilemaan! Treenikerrat löytää FaceBookista Suomisportin ja seuran google-kalenterin lisäksi.